Ścieżka przyrodnicza „Rąbka”

Rodzaj: przyrodniczaŚcieżka przyrodnicza „Rąbka”

Odbiorcy: grupy rodzinne, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, pod opieką osoby dorosłej – rodzica, nauczyciela (oferta edukacyjna, cennik)

Liczba uczestników: do 30 osób

Długość: ok. 7 km (przejdź do mapy)

Liczba przystanków: 8

Czas: 3-4 godziny

Wydawnictwo: Przewodnik. Ścieżka przyrodnicza "Rąbka" (wydawnictwa)

Ćwiczenia praktyczne: rozróżnianie gatunków roślin (lnica, rosiczka, bażyna, brzoza), porównywanie muszli różnych gatunków małży, pomiar siły i oznaczanie kierunku wiatru, pomiar wysokości względnej i bezwzględnej Wydmy Łąckiej;

Wykorzystywane pomoce: przewodniki do oznaczania gatunków roślin, wiatromierz, wysokościomierz;

Infrastruktura na ścieżce: tablice informacyjne, ławy, wiaty przystankowe.

Trasa: Tablice z opisem ścieżki znajdują się przy Filii Muzeum Przyrodniczego w Rąbce. Ścieżka przyrodnicza „Rąbka” prowadzi przez obszary lądowe leśne i nieleśne, położone w Obwodzie Ochronnym Rąbka. Początek ścieżki znajduje się przy ekspozycji historycznej „Wyrzutnia” tj. w punkcie węzłowym dla wózków elektrycznych kursujących na trasie Rąbka - ruchome wydmy. Stamtąd trasa ścieżki biegnie czerwonym szlakiem w kierunku zachodnim do Wydmy Łąckiej, następnie skręca na północ – do plaży, dalej brzegiem morza w kierunku wschodnim do zejścia na czarny szlak, którym dochodzi do punktu węzłowego przy ekspozycji historycznej „Wyrzutnia”.

Omawiane zagadnienia:
1.Historia powstania Morza Bałtyckiego, Mierzei i wydm
2.Formy wydm i czynniki je kształtujące
3.Flora i fauna jeziora Łebsko
4.Przystosowanie budowy roślin do życia na wydmie
5.Bory bażynowe na Mierzei - historia i współczesność
6.Wojenna historia Mierzei - wyrzutnia rakiet z II Wojny Światowej i meteorologiczna z lat 70-tych XX w.
7.Biologia siei, żmii, żaby zielonej


Uwagi:
1.Wymagane obuwie terenowe, zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem i promieniowaniem UV oraz przeciw komarom i kleszczom.
2.Istnieje kilka wariantów wyboru trasy w zależności od ilości czasu przeznaczonego na zajęcia, kondycji fizycznej uczestników oraz możliwości finansowych grupy. Trasę można częściowo pokonać rowerem, meleksem lub statkiem www.lebskiserwisturystyczny.pl, www.wydmyruchome.pl, ale związane jest to z dodatkowymi opłatami.
3.Na trasie obowiązuje ruch prawostronny.

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..