Porady dla zwiedzających

Poznanie przyrody Słowińskiego Parku Narodowego możliwe jest dzięki sieci szlaków turystyki pieszej oraz edukacyjnych ścieżek przyrodniczych. W chwili obecnej jest to ponad 170 km dróg. Uatrakcyjnienie wytyczonych tras stanowią obiekty turystyczne oraz dydaktyczne, które ułatwiają bezpośredni kontakt z przyrodą Parku bez naruszania przepisów o jej ochronie. Z licznych wież oraz pomostów widokowych podziwiać można bogactwo, zróżnicowanie i mozaikowy układ ekosystemów i krajobrazów SPN. W obiektach muzealnych znajdą Państwo wystawy, które odzwierciedlają dynamikę procesów i zjawisk obserwowanych w Parku w ciągu całego roku. Wizyta w muzeum w Smołdzinie, Rowach, Klukach, czy Rąbce stanowić będzie uzupełnienie obserwacji poczynionych podczas najczęściej zbyt krótkiego urlopu, czy wakacji.


Szlaki piesze w Parku  udostępniane są do uprawiania turystyki rowerowej. Serdecznie zapraszamy do korzystania właśnie z tej formy aktywnego wypoczynku. W przypadku braku własnego roweru, pomocne okażą się z pewnością wypożyczalnie w Rowach, Smołdzinie, Smołdzińskim Lesie, czy Rąbce. Proponujemy urozmaicenie wycieczek poprzez poznanie tras rowerowych położonych w otulinie Parku, jak chociażby szlak "Zwiniętych torów" prowadzący po starych nasypach kolejowych z Ustki do Rowów, czy szlak "Krainy w kratę".

W sezonie letnim istnieje możliwość  skorzystania z usług  żeglugi pasażerskiej na jez. Łebsko. Statki pasażerskie kursują  na wyznaczonych  trasach  :  Rąbka – Wyrzutnia Rakiet – Rąbka oraz  Rąbka- Kluki- Rąbka.Uprawianie turystyki i rekreacji  na wodach Parku  jest  dozwolone wyłącznie na wyznaczonych akwenach na jez.  Łebsko i  jez. Gardno oraz na udostępnianych odcinkach rzek . Podobnym zasadom podlega wędkowanie z brzegu i  z łodzi.


Miłośnicy psów nie muszą rozstawać się ze swoimi pupilami na czas pobytu w Parku. Jednakże dla dobra zwierzyny i innych zwiedzających właściciele proszeni są o stosowanie minimalnych ograniczeń w postaci smyczy i kagańca dla swoich czworonogów oraz nie wprowadzanie psów na plaże SPN.  Zakaz nie dotyczy psów asystentów osób niepełnosprawnych.


Sympatykom wypoczynku w siodle proponujemy naukę  jazdy konnej  w  Żelazie, Smołdzinie, Smołdzińskim Lesie i  Nowęcinie.  W miesiącach maj i wrzesień dopuszcza się odpłatne udostępnianie wyznaczonych obszarów Parku do rekreacji konnej – wyłącznie na podstawie pisemnego zezwolenia dyrektora Parku, w którym określa się warunki przejazdu.


W Słowińskim Parku Narodowym obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się środkami transportu kołowego oraz postoju poza miejscami do tego wyznaczonymi. Liczba i rozmieszczenie parkingów ułatwia zaplanowanie pobytu i poznanie wszystkich zakątków Parku. Zostawmy samochód na parkingu, zważając na fakt, że wewnętrzne drogi w SPN to nie autostrada.

Za wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego i korzystanie z parkingów w okresie od 1 maja do 30 września pobierane są opłaty, (zobacz cennik) które należy wnosić bezpośrednio u osób obsługujących udostępnione do zwiedzania obiekty turystyczne i dydaktyczne.

 


Dla osób korzystających jedynie z dobrodziejstw kąpieli słonecznych oraz morskich wyznaczono nieodpłatne dojścia na plaże (miejsca plażowania

 


Filmowanie i fotografowanie w celach niekomercyjnych/do użytku prywatnego  jest dozwolone bez żadnych ograniczeń jedynie na wyznaczonych szlakach turystycznych i drogach dojazdowych. Filmowanie i fotografowanie w celach zarobkowych/komercyjnych odbywać się może wyłącznie odpłatnie  na podstawie pisemnego zezwolenia dyrektora SPN oraz umowy cywilnoprawnej, która określa szczegółowe warunki udostępniania Parku.


Park nie posiada własnej bazy noclegowej.  W jego otulinie istnieje jednak bogata oferta ośrodków, pensjonatów, kwater prywatnych o zróżnicowanym standardzie usług i warunkach cenowych na każdą kieszeń.
 

Zasady i opłaty za udostępnianie SPN w celach edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych oraz do fotografowania/filmowania reguluje zarządzenie dyrektora Parku nr 7/2017 z 28 lutego 2017 r.

 


  


 

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..