Obw. Ochr. Żarnowska

Obwód Ochronny Żarnowska zajmuje powierzchnię 1946,6 ha. Siedziba Konserwatora Obwodu znajduje się w miejscowości Rąbka k. Łeby w odległości 53 km od Dyrekcji Parku. Powierzchnia Obwodu obejmuje tereny położone na południowo-wschodnim brzegu jeziora Łebsko tj. oddziały oznaczone liczbami od 36 do 63 i podzielony jest na 6 uroczysk: Żarnowskie Łęgi, Bolesławiec, Babi Dół, Wielkie Bagno, Gackie oraz Izbickie Łęgi. W obrębie Obwodu wydzielono trzy obszary ochrony ścisłej: "Olszyna", "Bory Torfowe" i "Bielice". Doceniając walory przyrodnicze tego obwodu, a także jego znaczenie dla edukacji wyznaczono na jego obszarze szlak ścieżki przyrodniczej o charakterze ekologiczno-fotosocjologicznym z przeznaczeniem przede wszystkim dla studentów kierunków przyrodniczych. Wzdłuż kompleksu leśnego tego Obwodu przebiega znaczna część żółtego szlaku turystycznego i rowerowego. U ujścia rzeki Łeby do jeziora Łebsko znajduje się najdłuższy drewniany pomost widokowy w Parku przeznaczony do obserwacji zbiorowisk roślinnych nad jeziorem oraz piaszczystych łach odwiedzanych przez liczne gatunki ptaków wodnych. Z pomostu rozpościera się przepiękna panorama ruchomych wydm wsypujących się do jeziora od jego północnej strony.
Ciekawostką przyrodniczą tego Obwodu jest ogromny kompleks torfowisk położonych zarówno na jego terenie jak i tuż za granicą z Parku. Część torfowisk włączona niedawno do SPN (uroczysko Wielkie Bagno) po intensywnie, na skalę przemysłową prowadzonej eksploatacji torfu powoli ulega odnowieniu. Obecnie uroczysko zalane wodą stanowi atrakcyjne miejsce jesiennego odpoczynku dla wielotysięcznych stad żurawi.

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..