Obw. Ochr. Kluki

Obwód Ochronny Kluki zajmuje powierzchnię 2051,81 ha. Siedziba Konserwatora Obwodu znajduje się w miejscowości Kluki w odległości 12 km od Dyrekcji Parku. Obwód położony jest na południowym brzegu Jeziora Łebsko i obejmuje oddziały oznaczone liczbami od 64 do 84. Podzielony jest na cztery uroczyska: Ciemińskie Błota, Wilki, Jelenie i Krasne Łączki. Przez teren Obwodu przebiega żółty szlak turystyczny łączący Łebę z Gardną Wielką oraz ścieżka edukacyjna, na której trasie znajduje się obszar ochrony ścisłej "Klukowe Buki" z reliktowym lasem bukowo-dębowym. Na terenie Obwodu występuje największa w Polsce populacja maliny moroszki - reliktowego gatunku glacjalnego będącego pozostałością po ostatnim zlodowaceniu. 
W centrum Obwodu leży historyczna wieś Kluki, w której dla upamiętnienia Słowińców powołano do życia skansen z zachowanymi dobrami materialnymi ich kultury. Poza miejscowością na brzegu jeziora Łebsko wybudowano wieżę widokową oraz pomost skąd podziwiać można panoramę jeziora z widocznymi na horyzoncie wydmami ruchomymi.

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..