Miejscowości - Retowo

 

Retowo - wieś sołecka, leżąca na południowym brzegu Jeziora Gardno. Nazwa utworzona po wojnie przez Komisję Ustalania Nazw Miejscowych. W nazwie rdzeń -ret, zachowany do dziś w formie zdrobniałej -retk i oznaczający przylądek, cypel na jeziorze, także zatokę lub łachę usypaną przez wodę, zagłębienie w dnie wyrobione przez fale, czasem też przepaść w dnie.
Odległość od Słupska: 23,5 km

Pierwsza wzmianka w dokumentach o dzisiejszym Retowie pochodzi z XV wieku, gdzie występuje jako Rotten. Są to źródła o historii wielkich rodów pomorskich i dokumenty pomorskiego rycerstwa z XV wieku. Retowo stanowiło wówczas własność lenną von Bandemerów, którzy pozostawali tu do połowy XIX wieku.
1784 rok - we wsi były dwa folwarki, nad jeziorem Gardnem domy rybaków i łącznie było 13 zagród.
1859 rok - Retowo nabył Wilhelm von Massow. Ostatni z tego rodu właściciel Retowa, Gottfried, najpierw je wydzierżawił, a potem sprzedał i po I wojnie majątek został zasiedlony. Retowo stało się wsią chłopską i rybacką.
1.12.1871 - we wsi były 3 budynki mieszkalne, 10 gospodarstw i żyło tu 42 mieszkańców (4 lata wcześniej było ich 42).
1939 rok - istniało tu 15 gospodarstw.

Cmentarz poniemiecki - ewangelicki - do dziś zachował się jeden żeliwny krzyż i kilka pozostałości po nagrobkach.


żródło: www.powiatslupsk.info

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..