Miejscowości - Czołpino

 

 

Czołpino - gwarowa nazwa Covpjino - od pagórek, górka, wierzchołek, nazwa przeniesiona na założoną obok góry osadę. Zolpin (1631), Scholpin (1780).
Odległość od Słupska: 36 km

Czołpino powstało jako osada rybacka, pierwszy zapis jej dotyczący pochodzi z XVII wieku. W rejonie obecnego Czołpina w wieku XVI istniała wieś Stara Chusta, która została zasypana przez ruchome piaski. Podobnie było ze wsią Łączki w XVIII wieku, która leżała tam, gdzie obecnie istnieje Wydma Łącka.

Zabytki:
Latarnia morska Czołpino, wybudowana z cegły na kamiennych fundamentach. Obiekt stoi na najwyższej zalesionej wydmie Czołpinko o wysokości 55 (56) m n.p.m. na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w odległości 1050 m od morza. Latarnie wybudowano w 1874 roku, a do użytku została oddana 15 stycznia 1875 roku. Początkowo w latarni paliła się lampa naftowa. W tym czasie pięć koncentrycznych knotów spalało rocznie 3600 kg oleju mineralnego. Obecnie oczywiście emituje światło elektryczne, które zainstalowano w okresie międzywojennym. Wieża latarni u podstawy liczy 7 m średnicy, a jej wysokość 25,2 m. Źródło światła umieszczone na szczycie latarni widoczne jest na odległość 21 (22) mil morskich. Budowniczym latarni był E. Kummer.
Dom latarnika murowany z 1871 roku.
Stodoła murowana z 1870 roku.
Obora murowana po 1870 roku.


żródło: www.powiatslupsk.info

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..