Artykuły

Międzynarodowy Dzień Mokradeł

Mokradła, zwane inaczej obszarami wodno-błotnymi, mają swój dzień. 2 lutego na całym świecie akcentuje się znaczenie wody w różnych kontekstach: ludzkim, przyrodniczym, ekologicznym. Co roku zmienia się akcent tego święta. Obecnie odchodzi się od podejścia czysto przyrodniczego - ochrona rzadkich zwierząt, roślin i grzybów rosnących na mokradłach, w kierunku „jednego zdrowia” (ang. One Health). Pojęcie to oznacza obszary wodno-błotne jako swoisty zwornik, miejsce gdzie spotykają się interesy wszystkich zainteresowanych. Korzyści z dobrostanu mokradeł to: zdrowe ekosystemy, czysta woda, dobra jakość życia i pożywienie.
W Słowińskim Parku Narodowym tematyka Międzynarodowego Dnia Mokradeł towarzyszyć nam będzie przez cały miesiąc – szczególnie podczas realizacji zajęć wyjazdowych do świetlic, szkół i przedszkoli. Pomorze Środkowe to miejsce bogate w wodę ze względu na szczególne uwarunkowania topograficzne. Rozległe równiny nadmorskie położone są niemal na poziomie morza przez co przepojone są wodami gruntowymi.
Na zakończenie tego krótkiego tekstu przedstawiamy Państwu kilka kadrów z SPN i jego otuliny w porządku zima – wiosna – lato - jesień.


Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..