V NOC LATARŃ MORSKICH w Czołpinie

foto0Od 2002 roku w trzeci weekend sierpnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. W Polsce z inicjatywy Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku od 2010 roku organizowana jest na środkowym wybrzeżu Noc Latarń Morskich. W tym roku po raz piąty udostępni się turystom do zwiedzania obiekty nawigacji morskiej. Od godz. 20 w dniu 15 sierpnia można wejść nieodpłatnie na latarnie w: Gąskach, Darłowie, Jarosławcu i Ustce. W tym dniu również Słowiński Park Narodowy zaprasza chętnych do zwiedzania latarni morskiej w Czołpinie od godz. 20.00 do 22.00 - wstęp wolny.

Latarnia w Czołpinie jest jednym z 16 obiektów tego typu na polskim wybrzeżu i najstarszym punktem nawigacyjnym w Polsce funkcjonującym bez zmian od 1875 roku. Została wybudowana wg projektu E. Kummera w odległości ok. 1200 m od brzegu morza. Wysokość latarni wynosi 25,2 m a jej światło dzięki usytuowaniu na najwyżej wznoszącej się wydmie o wys. 56 m widziane jest z odległości 22 mil morskich.


Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..