Czyste plaże

 Pełną parą ruszyła akcja sprzątania plaży oraz wybranych odcinków brzegów jeziora Gardno i jeziora Łebsko na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. W tym roku po raz pierwszy zadanie polegające na uprzątnięciu zanieczyszczeń stałych pochodzenia antropogenicznego z terenu plaży, na odcinku 32 km, od miejscowości Łeba do miejscowości Rowy, oraz na wybranych odcinkach brzegów naszych dwóch największych jezior, realizuje Centrum Integracji Społecznej z siedzibą w Smołdzińskim Lesie. Akcja ma charakter cykliczny i zostanie przeprowadzona kilka razy w roku – od wczesnej wiosny aż do września, co ma na celu zachowanie czystości plaży przez cały okres sezonu letniego.

Zgodnie z ustalonym harmonogramem, przeprowadzono dotąd już dwa sprzątania wyznaczonych terenów, a ich wynik przyprawił niejednego o zdumienie: z terenu Parku wywieziono niespełna dwie przyczepy śmieci. Pracownicy CIS-u z niezwykłym zaangażowaniem i starannością przeczesywali teren, chociaż warunki pogodowe niejednokrotnie ich nie rozpieszczały. Także przy wykopywaniu zalegających głęboko w plażowym piasku odpadów wielkogabarytowych pracownicy Centrum byli nieugięci. Z uporem wydobywali z piasku np. stalową beczkę czy też liczne opony samochodowe, które są niechlubną pozostałością po jesienno- zimowych sztormach.

Kolejne sprzątanie odbędzie się w ostatniej dekadzie kwietnia, tuż przed majówką. Natomiast w długi majowy weekend zapraszamy Państwa na urokliwe szlaki Słowińskiego Parku Narodowego – zielonych płuc naszego regionu. Maj to niezła gratka dla miłośników ptaków – może uda się już Państwu usłyszeć pierwsze kląskanie słowika, czy wypatrzyć jakiś ciekawy gatunek spośród licznej ptasiej gawiedzi.

 

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..