Wykorzystanie fotopułapek w badaniach przyrodniczych.

Fotopułapka jest urządzeniem działającym za zasadzie ukrytej kamery, aparatu. Ma szerokie zastosowanie w badaniach przyrodniczych, ułatwia monitoring zwierząt, umożliwia obserwacje flory i fauny, z najmniejszym możliwym wpływem człowieka.

Niewielkie rozmiary, specjalna maskująca obudowa, pozwalają ukryć fotopułapkę w otoczeniu, tak że jest niemal niezauważalna dla zwierząt, nie budzi u nich niepokoju, dzięki czemu pozwala na obserwację ich naturalnych zachowań.Ponadto zdjęcia i filmy mogą być wykonywane zarówno w dzień jak i w nocy, dzięki doświetlaniu lampkami podczerwonymi.

Od drugiej połowy września, w Słowińskim Parku Narodowym, zostało rozmieszczonych 20 fotopułapek. Są one wykorzystywane do oceny populacji jeleni bytujących w Parku. Do końca listopada, urządzenia te, zrobiły kilka tysięcy zdjęć, które zostaną poddane analizie.

W fotopułapki „łapały się” nie tylko jelenie, ale również inne gatunki, m. in. dziki, sarny, lisy, jenoty i kilka gatunków ptaków.

Fotopułaki znajdują wiele zastosowań w badaniach różnych gatunków zwierząt. Na podstawie rejestrowanych przez nie obrazów można oceniać, m. in. strukturę płciową, wielkości ugrupowań, liczebność, zagęszczenie, jak również rejestrować zachowania zwierząt w środowisku naturalnym.

 

Jolanta JurkiewiczKorzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..