Kormoran

Pas Wybrzeża Słowińskiego jest bardzo atrakcyjnym środowiskiem życia ptaków. Wiele czynników przyczynia się do tego, że w niektórych okresach swojego życia, w tym przypadku wędrówki jesiennej, wyjątkowo licznie się tutaj koncentrują. Tak jest w przypadku jednego z przedstawicieli awifauny naszego kraju – kormorana Phalacrocorax carbo.

Kormoran należy do rzędu ptaków pełnopłetwych Pelecaniformes, rodziny kormoranów Phalacrocoracidae. Jest to bardzo liczny ptak wodny, który zwiększa swój zasięg występowania. Jeszcze 20 lat temu był rzadkim gatunkiem lęgowym, gniazdującym przede wszystkim na północy kraju oraz nad większymi jeziorami. Dziś możemy go spotkać nad niemalże wszystkimi zbiornikami wodnymi – szczególnie w okresie przelotów.

 

Las porastający północny brzeg Jeziora Dołgie Wielkie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, jest od wielu lat wykorzystywany przez kormorany jako miejsce odpoczynku. Przebywają tu jesienią osobniki pochodzące z kolonii lęgowych znajdujących się na północ i wschód od Polski – przede wszystkim z krajów nadbałtyckich, Rosji, Finlandii, Litwy i Szwecji. Szlaki migracyjne, dla większości z nich, biegną właśnie przez nasz kraj, który staje się dla nich miejscem chwilowego odpoczynku.

Kormorany, jako ptaki „rybożerne”, polują głównie na Bałtyku a las nad brzegiem jeziora Dołgie Wielkie, jest dla nich sypialną, miejscem zregenerowania sił, osuszenia piór po żerowaniu. Późnym popołudniem i wieczorem setki ptaków zlatuje się tutaj na noclegowisko, aby wraz z nastaniem chłodniejszych dni wyruszyć dalej na zachód - na zimowisko.

 

Grzegorz Jędro

 


Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..