Ostrzeżenie dla turystów

Orkan ucichł, ale zagrożenie pozostało. Silny wiatr uszkodził w Słowińskim Parku Narodowym ponad dwa tysiące drzew. Szczególnie zostały uszkodzone lasy sosnowe, które stanowią enklawy położone na gruntach rolnych oraz lasy z udziałem świerka, z uwagi na jego płytki system korzeniowy. Szlaki turystyczne biegnące przez Park stanowiły korytarze powietrzne, w których już bez wyjątku, wszystkie drzewa były narażone na uszkodzenia. Wiatrowi o prędkości prawie 130km/godz, poddawały się brzozy, buki a nawet silne dęby. Ucierpiały również obrzeża leśne lasów położonych nad brzegiem morza i w głębi lądu w wyniku czego pojawiło się dużo tzw. drzew zawieszonych, opartych o inne drzewa. Stanowią one ogromne zagrożenie dla osób i mienia znajdującego się w ich pobliżu.


W związku z powyższą sytuacją Dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego, do czasu usunięcia zagrożenia , prosi o wyjątkową ostrożność i nie wchodzenie do lasu. Poruszanie się dozwolone jest wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych. Jednak w przypadku silnych wiatrów nie poleca się wchodzenia na tereny leśne Parku. Zaleca się również ostrożność podczas spacerów plażą, gdzie wytworzyły się niebezpieczne klify z powalonymi, zawieszonymi i uszkodzonymi drzewami.


Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..