Program edukacji ekologicznej Zaadoptuj rzekę 2013

Program edukacji ekologicznej Zaadoptuj rzekę 2013Szanowni Państwo,

 
 
 

Klub Gaja zaprasza Państwa do współpracy i udziału w 9. edycji programu edukacji ekologicznej Zaadoptuj rzekę 2013. Program edukacji ekologicznej Zaadoptuj rzekę 2013 objęty jest patronatem Ministra Środowiska oraz Ministra Edukacji Narodowej.

 

Program edukacji ekologicznej Zaadoptuj rzekę 2013 Klubu Gaja zachęca Polaków do opieki nad rzekami i innymi akwenami, pomaga odkrywać ich dziedzictwo przyrodnicze, kulturowe i społeczne.

 

Coroczna inauguracja programu Zaadoptuj rzekę to lokalne inicjatywy z okazji Światowego Dnia Wody, podejmowane lub zapoczątkowane w tym dniu - 22 marca. Uczestnikom programu w szczególności nauczycielom, dzieciom i młodzieży proponujemy zorganizowanie dowolnych akcji z okazji obchodów Światowego Dnia Wody 2013 i podejmowanie działań na rzecz akwenów w swoim najbliższym otoczeniu. Klub Gaja zachęca do wycieczek i obserwacji rzek, potoków i jezior; poznawania ich fauny i flory, sprzątania ich brzegów, monitorowania jakości wód i oszczędzania wody. Starania o czyste rzeki to starania o czyste środowisko naturalne, o rzeki przyjazne ludziom i zwierzętom, podnoszące jakość życia.

 

Zachęcamy do zorganizowania z okazji Światowego Dnia Wody 2013, happeningu ,,Kolejka po wodę", przeprowadzenia badania jakości wód, przeprowadzenia lekcji tematycznych o walorach przyrodniczych, kulturowych i społecznych rzek oraz na temat ochrony wód i tworzenia kultury oszczędzania wody. Więcej informacji na portalu projektu www.zaadoptujrzeke.pl. Rezultatem programu Zaadoptuj rzekę w latach 2005-2012 jest otoczenie opieką, czyli zaadoptowanie ponad 900 fragmentów rzek, potoków, jezior, stawów i innych akwenów.

 

20 marca wystartuje nowy portal www.zaadoptujrzeke.pl przygotowany na potrzeby projektu zawierający m.in. interaktywną mapę Polski, na której uczestnicy będą mogli umieszczać swoje aktywności oraz wyniki badań wód.

 

Jednocześnie Klub Gaja ogłasza 3 Ogólnopolskie konkursy z atrakcyjnymi nagrodami: Zaadoptuj rzekę 2013, Rzeka Roku 2013 oraz Polish Junior Water Prize. Laureaci konkursu Zaadoptuj rzekę 2013 z placówek oświatowych otrzymają, w 3 kategoriach granty na dofinansowanie wyjazdu na Błękitną Szkołę w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu we wrześniu 2013 r. Nagrodą dla Laureata Konkursu Zaadoptuj rzekę 2013 dla samorządów, instytucji publicznych, firm będzie znak wodny, pamiątkowa tablica, która zostanie zamontowana nad zaadoptowanymi rzekami lub innymi akwenami. Laureaci konkursu Rzeka Roku 2013 wybrani w głosowaniu internetowym otrzymają Statuetkę Rzeka Roku. Regulaminy wszystkich 3 konkursów dostępne będą na portalu www.zaadoptujrzeke.pl od 20 marca 2013 r. Warunkiem uczestnictwa w konkursach koniecznym do spełnienia jest nadesłanie przez uczestników karty zgłoszenia i sprawozdania.

 

BARDZO WAŻNE!

Prosimy o jak najszybsze wypełnienie i odesłanie KARTY ZGŁOSZENIA do programu oraz o przesłanie SPRAWOZDAŃ z przebiegu działań w ramach programu Zaadoptuj rzekę 2013 najpóźniej do 30 maja 2013 roku, pocztą na adres Klubu Gaja lub faxem pod numer 033 812 36 94 lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. . Przesyłajcie do nas relacje z podejmowanych działań, zdjęcia, wycinki prasowe. Wszystkie sprawozdania wezmą udział w konkursie Zaadoptuj rzekę 2013. Najciekawsze relacje opublikujemy w naszych materiałach.

 

Dzięki danym zawartym w KARTACH ZGŁOSZENIA i SPRAWOZDANIACH możemy podsumować rezultaty programu oraz starać się o dofinansowanie naszych programów i wydawanie materiałów edukacyjnych, które Państwo od nas otrzymujecie.

 

Serdecznie dziękuję

w imieniu Klubu Gaja

Prezes Jacek Bożek

 

Więcej informacji na stronie www.zaadoptujrzeke.pl

Do pobrania:

Karta zgłoszenia do Konkursu Zaadoptuj Rzekę (http://www.zaadoptujrzeke.pl/cms/uploads/konkurs%20zaadoptuj%20rzeke/karta-zgloszen-zaadoptuj-2013.doc)

Broszura (http://www.klubgaja.pl/cms/uploads/pdf/zaadoptuj-rzeke-2013-broszura.pdf)

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..