Czas jesiennej wędrówki...

Dorosły biegus rdzawy w szacie spoczynkowejMigracje ptaków są fascynującym zjawiskiem, które od zawsze zadziwiało ludzi. Migracja jest to regularne przemieszcza nie się ptaków między odrębnymi obszarami lęgowymi i nielęgowymi, a drogę którą się poruszają nazywamy szlakiem migracyjnym. Takie ptasie wędrówki są regularne i w dużym stopniu przewidywalne. Ptaki mogą się przemieszczać szerokim frontem (np. łęczak) lub wąskim pasem (bernikla białolica). Sam charakter wędrówki również jest charakterystyczny dla poszczególnych gatunków. Niektóre są zdolne do długiego nieprzerw anego lotu, który pozwala na szybkie dotarcie do celu, inne dzielą swoją podróż na etapy przerywane odpoczynkiem. W tym drugim przypadku wiele gatunków wykorzystuje co roku te same miejsca jako przystanek na swej drodze, w którym mogą odpocząć i zregenerować siły przed dalszą wędrówką.

Dla większości ptaków, które budują gniazda w północno-wschodniej Europie i północnej Azji, sezon lęgowy dobiegł już końca – skończyło się dla nich krótkie lato i nastał czas jesiennej wędrówki. Tereny Słowińskiego Parku Narodowego są położone na trasie przelotów wielu gatunków, m.in. ptaków siewkowych. Najczęstszymi gośćmi są biegusy: zmienne, rdzawe i krzywodziobe, a także sieweczki obrożne i krwawodzioby. Te ostatnie lęgną się także na plażach (sieweczki obrożne) oraz wilgotnych łąkach SPN (krwawodzioby). Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać szlamnika, czarno-białego ostrygojada lub największe spośród ptaków siewkowych kuliki: wielkiego i mniejszego. Wędrówki ptaków najlepiej obserwować na plaży – to właśnie na styku lądu i wody przemieszcza się większość z nich. Wybrzeże stanowi dla nich zarówno kierunkowskaz w dalszej wędrówce oraz miejsce do odpoczynku i zregenerowania zapasów tłuszczu. Zachowując ciszę i spokój oraz wykazując odrobinę cierpliwości możemy podziwiać je niemal na wyciągnięcie ręki.

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..