VII Rodzinny Piknik Ekologiczny i IV Festyn LIFENatura

Stało się już tradycją, że co roku w pierwszą sobotę sierpnia odbywa się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego wydarzenie edukacyjne. Tym razem miały miejsce aż dwa Wydarzenia w jednym, czyli VII Rodzinny Piknik Ekologiczny i IV Festyn Przyrodniczy LIFENatura. Dodatkową atrakcją były obchody Wielkiego Dnia Pszczół.

Parking w byłej jednostce wojskowej w Czołpinie oblegany był przez rzesze turystów, ale też i mieszkańców gmin z otuliny Parku. Wszyscy, mimo bardzo ładnej pogody i pobliskiej plaży, chętnie uczestniczyli w aktywnościach przyrodniczych przygotowanych przez pracowników Parku, ale przede wszystkim przez Współorganizatorów w ramach Festynu, którymi byli:
Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”
Nadleśnictwo Damnica
PGW Wody Polskie RZGW Gdańsk
Fundacja WWF Polska.

Na stoiskach edukacyjno-informacyjnych rozpoznawano m. in. gatunki grzybów, drzew, ptaków, a także raków, śledzono powstawanie lawy. Odbyły się prelekcje dotyczące antropopresji w Parku, rosiczek, ssaków morskich, siedlisk Ostoi Słowińskiej, czyli Obszaru Natura 2000. Wykonywaniu zadań przyrodniczych towarzyszyły animacje przyrodnicze, gry i zabawy, w których można było zdobyć atrakcyjne nagrody.  
Więcej informacji o Festynie Przyrodniczym LIFENatura na stronie: https://lifenaturaslowinska.pl.

Podczas tych dwu Wydarzeń świętowaliśmy Wielki Dzień Pszczół poprzez uczestnictwo w grze terenowej poświęconej tym owadom. Punkty Gry rozmieszczone były od parkingu wzdłuż trasy do platformy widokowej i obsługiwane przez Wolontariuszy. W świat owadów zapylających „wprowadzała” uczestników PUCHATA PSZCZOŁA – obrostka. W strefie DZIECI można było zbudować domek dla pszczół, wymalować łąkę lub owady, rozwiązać krzyżówki i rebusy. Udział był nagradzany upominkami ufundowanymi przez „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, a także grami edukacyjnymi. Od razu zachęcamy do przyłączenia się do akcji „Posadźmy razem 1 000 000 kwiatów przyjaznych pszczołom” poprzez stronę http://www.pomagamypszczolom.pl/glowna.

Na Pikniku zaprezentowały się Służby Parku udostępniając najnowsze wyposażenie w sprzęt służący ochrony przyrody - łódź, quad, skuter wodny, dron, fotopułapki, itp., który cieszył się dużym zainteresowaniem, nie tylko najmłodszych uczestników Wydarzeń, podobnie jak samochód Policji, której przedstawiciele wyczerpująco odpowiadali na tematy związane z bezpieczeństwem.

Dziękujemy wszystkim Partnerom Pikniku i Festynu, a szczególnie niezawodnym Wolontariuszom z Sołectwa Smołdziński Las wraz z Sołtysem Panią Ireną Kurek, których nieocenione zaangażowanie i pomoc po raz kolejny zapewniło sprawny przebieg Pikniku i miłą atmosferę.
Współorganizatorem Pikniku był również Zespół Szkolno-Przedszkolny ze Smołdzina, na którego pomoc w zakresie sprzętu zawsze możemy liczyć.


Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..