Podsumowanie II Akcji Karmnik w Słowińskim Parku Narodowym

Zakończyliśmy zimowe obrączkowanie ptaków w ramach Akcji Karmnik 2018/19 w Słowińskim Parku Narodowym. Był to bardzo udany drugi sezon – podczas 7 odłowów zaobrączkowaliśmy 726 osobników z 16 gatunków. Odczytaliśmy 353 własne wiadomości powrotne. Pojawiły się również zagraniczne obrączki obce!bogatka posiadała obrączkę z Litwy, ze stacji Ventės ragas, natomiast modraszka posiadała obrączkę z Rosji.

Najliczniejszymi gatunkami były, podobnie jak w ubiegłym roku: bogatka (413 osobników), modraszka (89 os.), wróbel (73 os.) i dzwoniec (53 os.). Zaobrączkowaliśmy również m.in. sierpówkę, sikory ubogie, sosnówki oraz północne zięby jery. Ptaki zjadły blisko 200 kg karmy, głównie słonecznika, mieszanki nasion, kul tłuszczowych i jabłek.

Dokarmiając ptaki powinniśmy stosować się do kilku reguł, aby im nie zaszkodzić. Dokarmianie zaczynamy, gdy warunki atmosferyczne znacząco się pogorszą i kontynuujemy do wiosny (listopad-kwiecień). Raz zaczętego dokarmiania nie można przerywać, gdyż ptaki szybko przyzwyczajają się do stałego źródła pokarmu i naszą niedbałość mogą przypłacić życiem. Karmnik musi być utrzymywany w czystości, a sypany do niego pokarm powinien być świeży, bez soli i konserwantów. Doskonałą karmą jest słonecznik, różnego rodzaju ziarna oleiste oraz jabłka. Pamiętajmy również o pojemniku z wodą i prawidłowym usytuowaniu karmnika tak, aby ptaki miały łatwą możliwość ucieczki przed drapieżnikami.

Zespół obrączkarski pragnie podziękować wszystkim Pracownikom SPN zaangażowanym w Akcję.

Wyniki Akcji Karmnik dostępne są na stronie: http://akcjakarmnik.blogspot.com/

 


Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..