Ptasie rzadkości w Słowińskim Parku Narodowym

Jesienne, sztormowe warunki pogodowe powodują wzrost aktywności birdwatcherów – czyli obserwatorów ptaków, wypatrujących ptasich rzadkości. W Słowińskim Parku Narodowym nasi pracownicy również „ruszyli w teren” i wykryli nowe dla Parku gatunki ptaków! 23 września nad jeziorem Łebsko zaobserwowano biegusa arktycznego Calidris melanotos (112. stwierdzenie dla kraju), a 24 października w Rowach burzyka szarego Ardenna grisea (18. stwierdzenie). Obie obserwacje uzyskały akceptację Komisji Faunistycznej, są więc potwierdzonymi naukowo faktami. Na akceptację czeka jeszcze 34. stwierdzenie głuptaka Morus bassanus, zaobserwowanego 24 października w Rowach.

Biegus arktyczny jest gatunkiem gniazdującym na Syberii, Alasce oraz w Kanadzie. Zimuje w Ameryce Południowej, Australii, na Tasmanii i w Nowej Zelandii. Bardzo rzadko pojawia się w naszym kraju, widywany jest najczęściej w południowo-zachodniej części Polski. Burzyk szary gniazduje na krańcach Ameryki Południowej, w Nowej Zelandii i Australii. Zimę spędza na oceanach półkuli północnej, do Polski prawdopodobnie zagnały go sztormowe wiatry. Głuptak z kolei gniazduje kolonijnie na płn. Atlantyku, a w naszym kraju pojawia się sporadycznie, najczęściej wiosną i jesienią. Ptaki odwiedzające Słowiński Park Narodowy z pewnością przebyły w swoim życiu wiele tysięcy kilometrów.

Komisja Faunistyczna potwierdziła ponadto fakt kolejnego lęgu pliszki cytrynowej Motacilla citreola w Słowińskim Parku Narodowym. Pliszka cytrynowa gniazduje w Parku od 2012 roku. Jest to gatunek wschodni, jednak jego zasięg w związku ze zmianami klimatycznymi przesuwa się na zachód i od lat 90. pliszka cytrynowa gniazduje również Polsce.

Więcej informacji o ptasich rzadkościach można przeczytać na stronie Komisji Faunistycznej. Znajduje się tu także aktualizowana zgodnie z aktualną wiedzą lista gatunków ptaków stwierdzonych w Polsce: http://komisjafaunistyczna.pl/


Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..