Pieniński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy serdecznie zaprasza na wystawę fotograficzną Macieja Szajowskiego pt.: „Gazdowie Pienińscy”. Jest ona udostępniona zwiedzającym przez cały wrzesień w Muzeum Przyrodniczym w Smołdzinie. Ekspozycja została zorganizowana przy współpracy z Pienińskim Parkiem Narodowym, z którego zbiorów pochodzą prezentowane na wystawie prace.

Wystawa przedstawia chwile z codziennego życia tzw. gazdów. Gazda, według słownika języka polskiego, to właściciel gospodarstwa wiejskiego na Podhalu. Jednak, obecna wystawa, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy mieszkańców Pienin. Fotografie zostały wykonane w latach 2000 - 2015, na terenie miejscowości Sromowce Wyżne oraz Jaworki. Są to jedne z ostatnich miejsc w Karpatach, gdzie dotychczas zachowało się tradycyjne rolnictwo.

            Autorem prezentowanej wystawy jest Maciej Szajowski, urodzony w 1971 roku, w Puławach na Lubelszczyźnie, absolwent Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zapalony górołaz i krajoznawca, miłośnik Karpat, Sudetów i Czech, przewodnik beskidzki. W latach 1996 – 2016 pracownik dydaktyczny Pienińskiego Parku Narodowego. Obecnie, zajmuje się edukacją przyrodniczą w Kampinoskim Parku Narodowym. Głównym tematem jego fotograficznych inspiracji są góry, ich krajobraz, architektura, ludzie. Szczególnym sentymentem darzy Pieniny, których zmieniający się świat konsekwentnie utrwala w fotograficznym obrazie. Mimo, że fotografię traktuje hobbystycznie jego zdjęcia z Pienin stanowią ilustrację folderów, albumów, plakatów, artykułów prasowych oraz wydawnictw książkowych o tematyce przyrodniczej i krajoznawczej. Współautor kilku fotograficznych wystaw zbiorowych o tematyce pienińskiej.Wystawa „Gazdowie pienińscy„ jest jego kolejną po „W Pieninach” wystawą indywidualną.

Serdecznie zapraszamy!

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..