O puchaczu w Słowińskim Parku Narodowym

tytulSowy są ptakami, które jako jedne z niewielu gatunków w naszym kraju, najszybciej przystępują do gniazdowania. Już w na przełomie stycznia i lutego, podczas bezwietrznej i wyżowej pogody, możemy usłyszeć głos puchacza. Siedliskiem tego gatunku są lasy, które najczęściej graniczą z łąkami, polami, zbiornikami wodnymi. Sowy są bardzo przywiązane do swojego miejsca lęgowego. W nim bowiem znajdują pożywienie, schronienie, ale przede wszystkim spokój gwarantujący wychowanie młodych.

Puchacz, jak również pozostałe gatunki sów występujące w Polsce, jest gatunkiem bardzo terytorialnym. Nierzadko musi bronić swojego terytorium nawet przed innym osobnikami własnego gatunku. Terytorium poszczególnych osobników sów, w tym przypadku puchacza, różni się wielkością. Jego struktura podlega ciągłej dynamice.Puchacz do życia, w okresie lęgowym, potrzebuje zaledwie kilku km2, natomiast jesienią jego terytorium zwiększa się już do 20-25 km2. To samo stanowisko lęgowe, jeśli jest bezpieczne, tzn. nie jest w nim zakłócany spokój ptaków podczas wychowywania młodych, może być zajmowane przez wiele lat. Tak właśnie jest w przypadku kilku par tego gatunku gnieżdżących się na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego. Pierwsze informacje o występowaniu puchacza w parku dotyczą Mierzei Łebskiej skąd, już od lat 60 ubiegłego wieku do chwili obecnej, znane i opisywane są dwa, te same, stanowiska. Oznacza to, że gatunek znalazł tu dogodne warunki do gniazdowania, dzięki temu, że człowiek nie ingerował w jego siedlisko, tym samym nie zmuszał ptaków do opuszczenia stanowisk.

Obecne szacunki mówią o 250-280 parach tego gatunku gnieżdżących się na obszarze całego kraju, i co ciekawe, obserwowany jest powolny wzrost liczebności. Dzięki zaangażowaniu wielu osób związanych w większym bądź mniejszym stopniu w ochronę przyrody, ten i wiele gatunków ma szansę przetrwać w zmienionym, przez człowieka, krajobrazie. Puchacz jest sową bardzo rzadko obserwowaną przez człowieka. Nam udało się ją uwiecznić przy pomocy fotopułapki.

Grzegorz Jędro

Słowiński Park Narodowy

 


 

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..