Zaproszenie do udziału w Kampanii „Czyste plaże”

 Zaproszenie do udziału w Kampanii „Czyste plażeSłowiński Park Narodowy zaprasza przebywające nad Bałtykiem dzieci i młodzież do czynnego udziału w bezpłatnych warsztatach organizowanych w ramach XV edycji Kampanii „Czyste Plaże”. Pomysłodawcą i realizatorem tej akcji jest Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach „RECAL”. Warsztaty odbywają się od 2000 roku. Ich głównym celem jest upowszechnienie wiedzy na temat recyklingu, racjonalnej gospodarki odpadami i ich selektywnej zbiórki. Konsekwencją przeprowadzonej akcji będzie utrwalenie wśród dzieci i młodzieży nawyku segregacji odpadów, co wpłynie pozytywnie na czystość polskich plaż.

Program warsztatów jest elastyczny i obejmuje w zależności od preferencji grupy tylko prezentację multimedialną na temat recyklingu (trwającą ok. 30 min.) lub prezentację i warsztaty terenowe – zbiórka puszek na plaży w Obwodzie Ochronnym Rąbka lub Smołdziński Las. Zajęcia teoretyczne przeprowadzane będą przez pracownika Parku w Muzeum Przyrodniczym w Smołdzinie lub filii Muzeum w Rąbce. Istnieje również możliwość uczestnictwa w lekcji muzealnej w oparciu o ekspozycję Muzeum po uprzednim wykupieniu tzw. edukacyjnego biletu wstępu w cenie 0,50 zł/os.

Zajęcia terenowe w Obwodzie Ochronnym Smołdziński Las trwające ok. 2 godz., rozpoczynają się od przybycia grupy na parking w Czołpinie (teren byłej jednostki wojskowej). Uczestnicy przejdą szlakiem niebieskim do zejścia na plażę przy tzw. Czerwonej Szopie. Następie grupa zostanie podzielona na kilkuosobowe zespoły, które poruszając się po plaży (pasie mierzącym ok. 2 km w obie strony od zejścia), będą zbierać aluminiowe puszki. Zakończenie warsztatów oraz wręczenie gadżetów przygotowanych przez organizatora i fundatora Kampanii – Fundację „RECAL”, nastąpi przy tzw. Czerwonej Szopie.

Zajęcia terenowe w OO. Rąbka rozpoczynają się na placu przy kasie SPN, skąd pod opieką pracownika Parku grupa przejdzie czarnym szlakiem do plaży. Analogicznie do warsztatów ze Smołdzińskiego Lasu uczestnicy podzielą się na mniejsze zespoły i poruszając się po plaży, będą zbierać aluminiowe puszki. Zajęcia kończą się podsumowaniem efektów pracy i wręczeniem upominków ufundowanych przez Fundację „RECAL”.

Grupy uczestniczące w Kampanii „Czyste Plaże” otrzymują pisemne zezwolenie Dyrektora Parku na wstęp do SPN w dniu warsztatów. Zgodnie z Regulaminem udostępnienia SPN w celach edukacyjnych, od uczniów szkół i studentów odbywających zajęcia dydaktyczne w zakresie uzgodnionym z Dyrektorem SPN nie pobiera się opłat za wstęp do Parku. Osoby dorosłe ponoszą opłatę za wstęp w wysokości 50% stawki ustalonej przez Dyrektora SPN, tj. 3 zł. Zezwolenie umożliwia realizację indywidualnych zajęć przyrodniczych, dostosowanych do zainteresowań i oczekiwań grupy na terenie Obwodów Ochronnych: Smołdziński Las i Rąbka.

Warsztaty prowadzone będą w terminie 7 lipca – 29 sierpnia br. przez pracowników Działu Edukacji. W celu rezerwacji terminu zajęć prosimy o kontakt pod numerem tel. 59 84 89 133 lub 59 84 89 117, a następnie przesłanie faksem nr 59 81 17 509 lub pocztą elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. formularza zgłoszeniowego (załącznik poniżej).

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Opłaty parkingowe za autokar: Czołpino 16 zł/dzień, Rąbka 9 zł/godz.


załączniki:

1) formularz zgłoszeniowy


 

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..