Słowiński Park Narodowy na „ Biebrzańskich Sianokosach” 2013

Słowiński Park Narodowy na „ Biebrzańskich Sianokosach” 2013

W dniu 24 sierpnia 2013 r. Słowiński Park Narodowy po raz pierwszy wziął udział w Mistrzostwach Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody „ Biebrzańskie Sianokosy”. Jednocześnie były to Mistrzostwa Europy.

Biebrzański Park Narodowy i Gmina Trzcianne zorganizowały Mistrzostwa Polski już po raz dwunasty, natomiast Mistrzostwa Europy po raz ósmy. Tradycyjnie zawody odbyły się w Biebrzańskim Parku Narodowym na Bagnie Ławki.

Zasadniczym celem Mistrzostw było propagowanie czynnej ochrony przyrody terenów podmokłych dzięki próbie ocalenia liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk.

Występujące w Dolinie Biebrzy podmokłe łąki są miejscami gniazdowania i żerowania rzadkich gatunków ptaków. Na uwagę zasługuje orlik grubodzioby, którego populacja lęgowa w Polsce liczy zaledwie 15 par i wszystkie mają swoje miejsca lęgowe właśnie w Dolinie Biebrzy.

W konkurencji drużynowej w klasyfikacji parków narodowychwystartowało 19 zespołów, najlepsi to:

Štátne lesy Tatranského národného parku:  Michal Gazda, Bohuš Gazda, czas 10 min 44,35 s

Biebrzański PN:  Stanisław Szabłowski, Jarosław Niebrzydowski, czas 10 min 56,83 s

Biological Reserve „Sporovsky”: Viktar Zdanowich, Vasil Novik, czas 12 min 14,61 s

Słowiński Park Narodowy pragnie serdecznie podziękować Dyrekcji oraz pracownikom Biebrzańskiego Parku Narodowego za gorące przyjęcie i wspaniałą gościnę. Mamy równocześnie nadzieję w latach kolejnych wziąć udział w przedsięwzięciu Koszenia Bagiennych Łąk dla Przyrody „ Biebrzańskie Sianokosy”, tak szczytnym i bezwzględnie ważnym dla przyrody.

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..