Jesienne zlotowiska żurawi

Wiele gatunków w polskiej awifaunie gromadzi się na wspólnych noclegowiskach. Możemy takie zjawisko obserwować u takich ptaków jak: szpak, uszatka, kobczyk, kormoran, żuraw oraz łabędzie, gęsi, czaple, kanie, błotniaki, mewy, jaskółki, pliszki i ptaki krukowate. Wybór miejsca, w którym ptaki spędzą nocnie jest przypadkowy. Noclegowiska muszą gwarantować ptakom bezpieczeństwo oraz sąsiedztwo atrakcyjnych żerowisk. Takie miejsca będą na pewno wykorzystywane przez dany gatunek przezwiele lat.

                W Słowińskim Parku Narodowym ptaki, w czasie wędrówki, zatrzymują się na dwóch głównych noclegowiskach W Słowińskim Parku Narodowym ptaki, w czasie wędrówki, zatrzymują się na dwóch głównych noclegowiskach

Do jednych z najbardziej spektakularnych należą jesienne zlotowiska żurawi. Zlatujące się ptaki na noclegowisko, a często są to setki czy nawet tysiące żurawi, są słyszane nawet z kilku kilometrów.

 Żurawie zlatujące się na noclegowisko Żurawie krótko przed wylotem na żerowiska…

… w drodze na żerowiska … w drodze na żerowiska

Ich głos zwany jest klangorem i nie sposób go pomylić z innym dźwiękiem. Ptaki najchętniej nocują na płyciznach zbiorników wodnych i na rozlewiskach oraz na torfowiskach i podmokłych łąkach. Krótko po wschodzie słońca ptaki rozlatują się w kierunku żerowisk, aby pod wieczór ponownie zgromadzić się na noclegowisku. Tworzenie przez żurawie, w trakcie wędrówek wczesnowiosennych i jesiennych, wspólnych zlotowisk jest znanym zjawiskiem. Podczas migracji wiosennej żurawie dużo krócej przebywają na tego typu zlotowiskach. Odwrotnie jest jesienią, ptaki grupują się w stadaod sierpnia do listopada, niekiedy nawet dłużej. Szczyt przelotu przypada na przełom września i października. Po tym okresie żurawie odlatują na zachód Europy na zimowiska.

 

 

                                                                                  Grzegorz Jędro

                                                                                  Specjalista ds. Ochrony Przyrody

                                                                                  Słowiński Park NarodowyKorzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..