Międzynarodowe sprzątanie Bałtyku 2012

Źródło: Fundacja Nasza Ziemia

tn13072012Słowiński Park Narodowy zaprasza do wzięcia udziału w Marszu Bałtyckim organizowanym przez Fundację NASZA ZIEMIA i Fundację SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA w ramach kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku.

 

W dniach 23 i 24 lipca 2012 roku Marsz Bałtycki odbędzie się na trasie Ustka-Czołpino-Łeba.

Hasło tegorocznej Kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku brzmi: „Bałtyk też może... ...być czysty ...być bioróżnorodny ...być pełen ryb”. Kampania ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na złożoność problemów dotyczących Bałtyku oraz zainspirowanie do działania na rzecz jego skutecznej ochrony.

Wydarzeniem kulminacyjnym kampanii MSB będzie przemarsz zespołu obu Fundacji wraz z lokalnymi partnerami i wszystkimi chętnymi wybrzeżem otwartego morza od Międzyzdrojów do Helu. Podczas marszu, który trwać będzie od 16-go do 28-go lipca 2012r. przeprowadzony zostanie monitoring wybranych elementów środowiska przyrodniczego i czystości nadbałtyckich plaż. Marsz Bałtycki rozpoczną i zakończą happeningi w Międzyzdrojach, w Helu i na trasie marszu, zorganizowane wspólnie z lokalnymi partnerami m.in.: Wolińskim Parkiem Narodowym, Stacją Morską Uniwersytetu Szczecińskiego, Słowińskim Parkiem Narodowym oraz Stacją Morską Uniwersytetu Gdańskiego. Udział w Marszu Bałtyckim potwierdziła Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego. Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach Kampanii MSB są jednocześnie częścią obchodów Europejskich Tygodni Ryb, koordynowanych przez międzynarodową koalicję OCEAN2012.

 

MARSZ BAŁTYCKI FUNDACJI NASZA ZIEMIA
Międzyzdroje - Hel
16 - 28 Lipca


PAMIĘTAJMY, ŻE TYLKO DZIĘKI NAM
Bałtyk też może...

... być czysty

  • jeśli zmniejszymy ilość powstających odpadów, a już wytworzone zawsze będę trafiały do właściwych pojemników - od niedopałków papierosów po szklane butelki lub aluminiowe puszki
  • jeśli zadbamy, mobilizując gminy i zarządców terenów z dostępem do morza, o właściwy dostęp do infrastruktury służącej utrzymaniu czystości i porządku na terenach przybrzeżnych
  • jeśli rozsądnie będziemy dozować detergenty i używać tych biodegradowalnych. Tysiące litrów detergentów nie trafi wówczas do naszych rzek, a w konsekwencji do Bałtyku


... być bioróżnorodny

  • jeśli zadbamy o czystość wód Bałtyku
  • jeśli równomiernie i zgodnie z zaleceniami naukowców będziemy korzystać z jego zasobów
  • jeśli nie będziemy niszczyć siedlisk dzikich zwierząt, których naturalnym środowiskiem są tereny przybrzeżne, np. zadeptując wydmy czy usuwając kidzinę (część gatunków charakterystycznych dla tego siedliska to rośliny zagrożone w Polsce)


... być pełen ryb

  • jeśli będziemy eliminować niszczycielskie praktyki połowowe i zjawiska nielegalnych połowów
  • jeśli zadbamy o odpowiednie tempo odnowy zasobów ryb
  • jeśli zapewnimy powstanie takich regulacji prawnych, które zlikwidują problem przełowienia i zagwarantują zrównoważony rozwój rybołówstwa, a także zapewnią dostęp do zasobów ryb dla przyszłych pokoleń (reforma Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE)

 

Dołącz do nas!

 

Chcesz wyrazić swoje poparcie dla naszego apelu: „Bałtyk też może... ...być czysty ...być bioróżnorodny ...być pełen ryb”? Możesz to zrobić wspierając Fundację Nasza Ziemia:

 

link do animacji: UE http://www.youtube.com/watch?v=W2rTzqH4wNc

 

 

Więcej informacji na temat Kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku oraz obchodów Europejskich Tygodni Ryb znajdą Państwo na www.naszaziemia.pl oraz na www.ocean2012.eu

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..