Wojna Smołdzińsko - Łebska o wydmy

kliknij aby powiększyć

Dnia 6 czerwca 2012 roku odbyła się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego „Bitwa o wydmy” przedstawicieli Gminy Smołdzino i Gminy Miejskiej Łeba. Wydarzenie miało na celu promocję gmin oraz walorów przyrodniczych Parku, z jednoczesnym podkreśleniem przynależności terytorialnej „ruchomych wydm” - m.in. wydmy Łąckiej. Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego administracyjnie położone są na terenie Gminy Smołdzino, jednak najczęściej kojarzone są z Łebą, a nawet nazywane są „wydmami łebskimi”. Związane jest to z położeniem wydm w niewielkikliknij aby powiększyćej odległości od Miasta Łeba. Na spotkaniu zaprezentowały się w malowniczych strojach obie gminy. Gmina Smołdzino wystąpiła w strojach ludowych Słowińców a Księstwo Łeba w szatach książęcych. Gminy w formie zabawy przeprowadziły bitwę o wydmy, przy użyciu zaciężnego wojska . Armię stanowiła przebrana młodzież szkolna oraz osoby dorosłe w strojach rycerzy i wojska jazdy konnej.

Wydarzenie zakończyło się zawarciem przymierza pomiędzy Księstwem Łebskim a Gminą Smołdzino oraz poczęstunkiem przygotowanym przez obie gminy dla uczestników i gości tego spotkania. Teren Słowińskiego Parku Narodowego, oznakowano symbolicznie tablicami granicznymi – Gminy Smołdzino oraz Gminy Miejskiej Łeba, na szlaku prowadzącym do wydmy Łąckiej.


Przemówienie Gminy Smołdzino wygłoszone podczas bitwy [zobacz]

 

 

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..