Wiosna w Słowińskim Parku Narodowym

Rośliny
Dla flory Słowińskiego Parku Narodowego zaczyna się sezon wegetacyjny. Wśród drzew i krzewów jego pierwszymi oznakami są pojawiające się kwiaty leszczyny, olszy czarnej i wawrzynka wilczełyko Różowe kwiaty wawrzynka mogą pojawić się już pod koniec lutego. Siedliskiem tego niewielkiego krzewu dorastającego do 1.5m, są żyzne lasy. Na terenie Parku występuje jedynie w obwodzie ochronnym Kluki. Kolejnym ciekawym gatunkiem, budzącym się do życia wczesną wiosną, jest woskownica europejska. Jest to krzew występujący jedynie w wąskim pasie nadmorskim. Należy do roślin dwupiennych co oznacza, że kwiaty żeńskie i męskie pojawiają się na dwóch różnych osobnikach. Zarówno u wawrzynka, jak i u woskownicy, kwiaty rozwijają się zanim pojawią się liście. W czasie słonecznego, ciepłego dnia w pobliżu zarośli woskownicy unosi się intensywny cytrynowy zapach jej olejków eterycznych.
Mniej więcej w tym samym czasie, w lasach zaczynają kwitnąć, na żółto: podbiały, złocie żółte, ziarnopłony wiosenne, na biało -zawilce gajowe, a na wydmach pojawiają się pędy kwiatostanowe i młode liście lepiężnika kutnerowatego. Zwiastunami wiosny na torfowiskach wysokich są nowe pędy kwiatostanowe wyrastające w kępach wełnianki pochwowatej.
Wydłużający się dzień i coraz wyższe temperatury budzą do życia drzewa liściaste: klony, buki, brzozyoraz całą rzeszę bylin łąkowych, które zaczną zakwitać później - pod koniec wiosny.

 

Płazy
Gdy temperatura przez kilka dni utrzymuje się powyżej zera ze snu zimowego zaczynają budzić się płazy. Z reguły ma to miejsce w marcu. Od razu po przebudzeniu zaczynają one wędrować w kierunku zbiorników wodnych, w których odbędą swoje gody. Jako pierwsze budzą się i odbywają masowe wędrówki żaby trawne oraz moczarowe. Gody tych żab odbywają się przeważnie na przełomie marca i kwietnia. Mają one miejsce w różnego typu płytkich, szybko nagrzewających się zbiornikach wodnych takich jak: rowy, oczka wodne, jeziorka i okresowe rozlewiska. Przechodząc cicho koło takich miejsc można godujące płazy zaobserwować Jeśli płazy te będą miały barwę brunatną, a ponadto będą wydawały dźwięki przypominające pomruki, to będą to żaby trawne. Natomiast jeśli uda nam się trafić na godowsko żab moczarowych, to będziemy mieli szansę zobaczyć niezwykłe żaby błękitne, bowiem samce tego gatunku przybierają szatę godową właśnie takiego koloru.

Trzecim gatunkiem płaza o wczesnowiosennym okresie godów jest ropucha szara. Ponieważ ropuchy są o wiele mniej płochliwe od rozmnażających się żab, można łatwo obserwować ich zachowania godowe. Gody ropuch będą trwały prawie cały kwiecień, natomiast gody żab trawnych i moczarowych - tylko około tygodnia od momentu ich rozpoczęcia.
W maju, jeśli temperatura będzie oscylować w granicach 18-20 stopni do godów przystąpią pozostałe gatunki płazów bezogonowych występujących na terenie Parku: żaby zielone (zielona, wodna i śmieszka) oraz ropucha paskówka.
Przez cały ten, wiosenny, czas trwają też gody traszek zwyczajnych i grzebieniastych, ale ponieważ odbywają się one pod wodą i bezgłośnie nie sposób tych godów zaobserwować.

Ptaki
Wiosna dla ptaków jest okresem wzmożonej aktywności, nie inaczej jest także w Słowińskim Parku Narodowym. Warto wtedy wybrać się na łąki, pola, rozlewiska nad jeziorami lub nad morze by obserwować różne gatunki ptaków, które odbywają wiosenną migrację na tereny lęgowe.
Na jeziorach przesiadują stada gęsi: białoczelnej i zbożowej, traczy: nurogęsi i bielaczków oraz kaczek: czernic, świstunów i krzyżówek. Tereny okresowo zalewanych torfowisk niskich, rozmieszczonych wokół jezior, są miejscem odpoczynku i żerowania kaczek łąkowych: świstuna, krakwy, płaskonosa, rożeńca i cyraneczki. Ich liczebność niekiedy może sięgać nawet po kilkaset osobników w stadzie.

Ciekawym gatunkiem towarzyszącym stadom kaczek jest bielik - największy drapieżnik wśród rodzimych, skrzydlatych łowców. Szybując nad stadem powoduje wśród nich duży popłoch. Jednocześnie, w tych samych miejscach zaobserwować można, różnorodnie ubarwione, siewki - bataliony, a także innych przedstawicieli tej grupy ptaków: krwawodzioby, czajki, kwokacze, brodźce śniade, łęczaki i kuliki wielkie.
Na początku kwietnia, nad zeschłymi trzcinowiskami, możemy obserwować zwinnie kołyszące się błotniaki stawowe, które zaraz po przylocie wyznaczają swoje rewiry i oznajmują ten fakt donośnym nawoływaniem. W tym okresie usłyszymy też śpiewające w zaroślach wierzbowych i zakrzewieniach nadrzecznych potrzosy i remizy.
Przybrzeżne wody Bałtyku reprezentowane, są w tym okresie przez całkowicie odmienny zespół ptaków wodno-błotnych. Dominują przedstawiciele kaczek morskich (lodówka, markaczka, uhla), których wielotysięczne koncentracje obserwować można w okolicach Rowów. Wzdłuż wybrzeża trwa wędrówka mew, perkozów i gęsi. Plaże na terenie Parku zajmowane są przez sieweczkę obrożną. W okresie wiosennych przelotów będą jej towarzyszyć, żerujące na brzegu morza: kuliki wielkie, biegusy zmienne i rdzawe.

Lasy rozbrzmiewają donośnym "werbleniem" dzięciołów: czarnego - największego wśród europejskich dzięciołów, nieco później - zielonego, dużego i dzięciołka. Wczesnym porankiem warto poświęcić czas na obserwowanie kilku gatunków drozdów: śpiewaka, kosa i paszkota, które, zaraz po przylocie, zajmują terytoria i zaciekle walczą o nie broniąc ich przed konkurentami. Ten ostatni chętniej śpiewa w deszczową pogodę, wiec może to być dla nas wskazówką, kiedy będziemy słyszeć śpiewającego drozda w pochmurny i deszczowy dzień.
W kwietniu, w lasach, terytoria zajmują również ptaki drapieżne. Na pewno będziemy mogli usłyszeć kwilące kanie rude, zajmujące, z reguły, gniazda z poprzedniego roku. Krogulec, jako jeden z najmniejszych drapieżników, zakłada gniazda w młodych lasach sosnowych, zaś jego większy kuzyn - jastrząb zdecydowanie preferuje starsze drzewostany.
W krajobrazie rolniczym od początku marca, na niebie, od wczesnych godzin porannych, rozbrzmiewa pieśń skowronka. W krzewach śpiewają trznadle i potrzeszcze, a dla bardziej wprawnego oka nie będzie problemem znalezienie na słupku ogrodzeniowym na łące kląskawki, pliszki żółtejczy pokląskwy.

Ryby i inne organizmy wodne
Nastanie wiosny w świecie ryb najłatwiej zaobserwować w kanałach dopływających do jezior o spokojnym przepływie wody. Możemy w nich obserwować ryby, które przygotowując się do tarła tworzą stada tarłowe. W kwietniu swoje tarło odbywają między innymi: szczupak, okoń i certa. Okres tarła dla pierwszego z wymienionych gatunków przypada w czasie kwitnienia knieci błotnej (zwanej także kaczeńcem), certa natomiast odbywa rozród nieco później - w czasie zakwitów mniszka lekarskiego.
Kwiecień, to czas, w którym woda w jeziorach charakteryzuje się najwyższą "przezroczystością" - stopniem przenikania światła słonecznego w toni. Niemniej, nawet wczesną wiosną, możemy być świadkami pierwszych "zakwitów wody" o nietypowej barwie. Na wodzie pojawia się bowiem brunatny kożuch okrzemek, w przeciwieństwie do typowego zielonego zabarwienia wody, w przypadku "zakwitów" w pozostałej części roku.
Wędrując po plaży nadmorskiej ma przełomie marca i kwietnia możemy zaobserwować młode, wygrzewające się foki. W kwietniu, w okresie tarła ławic śledzia, możemy natrafić na wyrzucone na brzeg skupiska ikry tej ryby. W morskich wodach Słowińskiego Parku Narodowego śledź znajduje dogodne warunki do odbycia rozrodu. Po odbyciu tarła ryba ta bardzo szybko powraca w głębsze partie morza.
W maju, w tworzących się okresowo, na brzegu morskim, mikrolagunach, dociekliwy obserwator zauważy narybek storni (flądry). Rybki te, pozostawiają charakterystyczne ślady na dnie mikrolagun - okręgi o średnicy 3-5cm, które układają się w długie linie. Ponadto, w tych samych miejscach, możemy zaobserwować także garnele i kiełże - niewielkie skorupiaki podobne do krewetek.

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..