Szyszki Świata

Od dnia 1 maja 2011 roku do końca miesiąca zapraszamy wszystkich Turystów odwiedzających Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie na wystawę fotografii przedstawiających szyszki wielu gatunków drzew iglastych charakterystycznych dla różnych zakątków świata. Autorka, Pani Izabela Czyżak zdjęcia wykonywała w ogrodach botanicznych, jak i w miejscach naturalnego występowania gatunków.

Kolekcjonowanie szyszek rozpoczął w latach 70. ubiegłego wieku ojciec Pani Izabeli, Stanisław Zabielski - profesor Akademii Rolniczej w Poznaniu. Z Maroka przywiózł niezwykłe okazy szyszek cedrowych i najcięższe szyszki świata pochodzące z sosny Coultera Pinus coulteri (naturalny zasięg występowania - Ameryka Północna), wprowadzonej na plantacje w Maroku

 

 

w pierwszej połowie lat 70. Pani Izabela dołączyła do tej kolekcji szyszki kalifornijskie, a od 2005 roku zaczęła cały zbiór systematyzować i wzbogacać o kolejne okazy. Następnie powstała strona internetowa www.szyszki.com.pl, do rozbudowy której przysłużyli się miłośnicy szyszek, pomagając zarówno w ich oznaczaniu, jak i rozszerzaniu kolekcji. Jednocześnie, w trakcie wizyt w ogrodach botanicznych i arboretach pani Izabela zajęła się fotografią przyrodniczą.
Obecnie kolekcja pani Izabeli liczy ponad 120 okazów szyszek i cały czas się rozrasta, choć wymaga zataczania coraz większych kręgów i coraz dalszych podróży.
Wystawa zdjęć, którą możecie Państwo zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym przedstawia szyszki wielu gatunków, w różnych stadiach ich rozwoju. Fotografie robione były na przestrzeni wielu lat w różnych krajach Europy. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..