Akcja Karmnik w Słowińskim Parku Narodowym

Słowiński Park Narodowy bierze udział w „Akcji Karmnik” - ogólnokrajowym, trwającym już 10 lat projekcie, polegającym na obrączkowaniu ptaków w miejscach ich regularnego zimowania. Co roku w badaniach uczestniczy od 17 do 29 zespołów. Akcja prowadzona jest m.in. przez pracowników parków krajobrazowych, Lasów Państwowych, ogrodów zoologicznych, naukowców. Dotychczas w akcji zaobrączkowano blisko 40 000 ptaków z 56 gatunków.

Ptaki obrączkowane są w wyznaczonych siedmiu terminach od początku grudnia do końca lutego. Projekt ma na celu monitorowanie liczebności zimujących ptaków. Badane są: przeżywalność ptaków, ich pochodzenie - dzięki uzyskanym wiadomościom powrotnym oraz schwytanym ptakom z obrączkami zagranicznymi, struktura wiekowa i płciowa oraz wpływ warunków atmosferycznych na kondycję ptaków. Dane z obrączkowania dostępne na stronie http://akcjakarmnik.blogspot.com/.

Podczas trzech pierwszych odłowów pracownicy zaobrączkowali 409 ptaków z 11 gatunków (bogatka Parus major, modraszka Cyanistes caeruleus, sikora uboga Poecile palustris, czarnogłówka Poecile montanus, sosnówka Periparus ater, kowalik Sitta europaea, dzwoniec Chloris chloris, czeczotka Acanthis flammea, wróbel Passer domesticus, rudzik Erithacus rubecula, dzięcioł duży Dendrocopos major). Powtórnie schwytano 63 ptaki z bieżącego sezonu oraz 1 ptaka zaobrączkowanego ponad 2 lata temu. Tak duża liczba zaobrączkowanych ptaków plasuje nas dotychczas na pierwszym miejscu spośród 21 zespołów z całej Polski.

Na zdjęciach przedstawiamy ptaki obecne przy naszym karmniku – uważne oko z pewnością dostrzeże obrączki ornitologiczne.

Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..