Opuszczony szałas rybacki w dawnej osadzie Boleniec, 1981.Serdecznie zapraszamy na „podróż w czasie” dzięki wystawie „50 lat SPN w kadrze”, przedstawiającą jak Słowiński Park Narodowy zmieniał się na przestrzeni półwiecza. Zdjęcia prezentowane będą w Muzeum Przyrodniczym w Smołdzinie przez cały rok jubileuszowy.

Aby ułatwić zwiedzanie wystawy, każde z 5 dziesięcioleci zostało wyróżnione odpowiednim kolorem i chronologicznie pojawiającymi się i zmieniającymi logo SPN oraz konwencji i organizacji międzynarodowych, do których Park przynależy:

1.dziesięciolecie - kolor biały

2.dziesięciolecie - kolor żółty/ piaskowy

3.dziesięciolecie - kolor zielony

4.dziesięciolecie - kolor niebieski

5.dziesięciolecie - kolory żółty, czarny i niebieski

 

Słowiński Park Narodowy rozpoczął swą działalność z dniem 1 stycznia 1967 roku, a oficjalne przecięcie wstęgi i symboliczne otwarcie Parku odbyło się pół roku później - 18 czerwca.

Na przestrzeni lat w Parku zmieniło się prawie wszystko, łącznie z przyrodą, którą SPN chroni: wydmy zdążyły przewędrować nawet 500 metrów, nieustannie to zasypując, to odsypując wszystko co napotykają na swej drodze; dyrekcja Parku została przeniesiona z Łeby do Smołdzina; powierzchnia Parku zwiększyła się z 18 068ha do 32 744,03ha; zmieniło się administracyjne położenie Parku - zamiast dwóch województw (koszalińskiego i gdańskiego) mamy jedno – pomorskie (powiat słupski i lęborski); jeziora Łebsko, Gardno oraz Dołgie Wielkie przeszły z zarządu Państwowych Gospodarstw Rybackich do zarządu Słowińskiego PN; rozwijała się infrastruktura edukacyjno- turystyczna, zwiększyła się długość i liczba szlaków turystycznych oraz ścieżek przyrodniczych (obecnie udostępnione i oznakowane trasy mierzą prawie 200km); „szlak północny” – czerwony ze względu na siły natury, musiał zostać przeniesiony z lasów Mierzei i Boleńca, na plażę SPN.

Zmiany te i wiele innych można podziwiać na przygotowanej wystawie. Zapraszamy!


Wydma Czołpińska, jesień 1980. Przyszłe Muzeum Latarnictwa i Ochrony Wartości Przyrodniczo - Kulturowych Wybrzeża Słowińskiego, 2016.Korzystamy z cookies i local storage. Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu Więcej szczegółów w zakładce "Polityka cookie"..